Add your content here
Add your content here

Sodowanie – jak działa?

Sodowanie - jak działa?

Pośród wielu dostępnych metod czyszczenia coraz większą uwagę zdaje się przykuwać tak zwane sodowanie. Zainteresowanie może budzić w nas fakt, że nadaje się tak do karoserii, jak i do drewna. Sodowanie – jak działa?

Czego używa się do sodowania?

Sodowanie odbywa się przy użyciu tak zwanego ścierniwa. W tym przypadku jest to zazwyczaj soda oczyszczona, do czego nawiązuje zresztą nazwa tej metody czyszczenia. Co istotne, jest to absolutnie czysta soda, bez dodatku jakichkolwiek chemikaliów. Jedyne, z czym pracuje soda podczas tego rodzaju czyszczenia to woda lub powietrze. Inną zmienną jest gramatura używanej do oczyszczania powierzchni sody. Co interesujące, może ona być naprawdę różna. Wybór zarówno gramatury sody, jak i metody na sucho lub na mokro, zależy przede wszystkim od tego, co ma zostać oczyszczone.

Jakie są zalety sodowania?

Co niezwykle istotne, to właśnie dzięki użyciu sody jest to metoda ekologiczna i zupełnie bezpieczna, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnym czyszczeniem przy użyciu różnorakich chemikaliów.

Bezpieczeństwo środowiska

Dzięki użyciu naturalnych materiałów, metoda ta jest bardzo łaskawa dla środowiska naturalnego. Soda, powietrze i woda nie są w stanie wyrządzić wielkich, trwałych szkód. Wydajność to kolejna cecha, która dowodzi, że sodowanie jest sposobem czyszczenia niezwykle ekologicznym. Nie trzeba zużywać dużo energii ani wody, by oczyścić wskazaną powierzchnię.

Bezpieczeństwo ludzi

Oznacza to także, że soda jest bezpieczna nie tylko dla środowiska, ale także dla użytkowników czyszczonych obiektów, oraz po prostu dla pracowników wykonujących czyszczenie. Soda oczyszczona jest bowiem całkowicie neutralna dla ludzkiego organizmu. Nie powoduje zatruć ani pylicy, z czym niestety wiąże się inna popularna metoda czyszczenia przy użyciu piasku.

Niewrażliwość na temperaturę

Warto zauważyć także, że soda jest materiałem niepalnym, a w dodatku nawet się nie nagrzewa ani nie zamarza. To ostatnie poza bezpieczeństwem dodaje kolejne zalety. Mianowicie dzięki temu sodowanie stosować można niezależnie od panującej w otoczeniu temperatury. Sprawdzi się zarówno mroźną zimą, jak i upalnym latem.

Bezpieczeństwo powierzchni

Nie należy zapominać również o powierzchni, która ma zostać oczyszczona. Ona także nie może przecież zostać w żaden sposób zniszczona czy też uszkodzona. I właśnie to gwarantuje zastosowanie czyszczenia sodą oczyszczoną. Drobinki sody są na tyle drobne i miękkie, że nie powodują żadnych uszkodzeń ani nawet zarysowań na powierzchni, w którą uderzają. W dodatku jest to sposób czyszczenia całkowicie samowystarczalny. Oznacza to, że nie trzeba stosować już żadnych dodatkowych środków, powierzchnia nie będzie więc wymagać ingerencji, które mogłyby wpłynąć na jej stan – takich jak skrobanie czy szorowanie.

Jak działa sodowanie?

Poza sodą, w tej metodzie czyszczenia ważne jest także zastosowanie tego, co wprawia sodę w ruch i sprawia, że uderza ona w czyszczoną powierzchnię pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj będzie to woda lub powietrze. To właśnie one w połączeniu z sodą wyrzucane są ze sprzętu do sodowania pod dużym ciśnieniem, tworząc strumień, który usuwa zabrudzenia. Natrysk na sucho jest równie skuteczny co ten na mokro, jednak ten drugi ma dodatkową zaletę. Mianowicie ogranicza praktycznie do zera pylenie, które może być szkodliwe dla płuc przebywających przy sodowaniu ludzi.

Co można czyścić sodowaniem?

Czyszczenie przy użyciu sody oczyszczonej jest metodą bardzo uniwersalną, dzięki czemu nadaje się do naprawdę wieli zadań. Sodować można nie tylko konstrukcje i elementy stalowe, ale także elewacje i fasady budynków, obiekty wykonane z drewna i karoserie samochodów. Dzięki temu jak delikatnym materiałem jest soda z powodzeniem stosuje się ją nawet do czyszczenia tak porowatych i wrażliwych na uszkodzenia powierzchni jak beton czy naturalny kamień. Ze względu na to, że nie powoduje powstawania zarysowań, sodowanie chętnie czyszczone jest do usuwania zabrudzeń z powierzchni szklanych, a także blach.

Co można usunąć sodowaniem?

Sodowanie - jak działa?Przy pomocy sodowania możemy usunąć z czyszczonych powierzchni w zasadzie wszystkie rodzaje zabrudzeń, a także po prostu te rzeczy, które nie powinny się na danej powierzchni znaleźć. Mowa tutaj o takich problemach jak na przykład uporczywy mech porastający fasady budynków. Sodowanie bez problemu sobie z nim poradzi. Podobnie będzie ze wszelkiego rodzaju porostami i glonami. Jeśli na budynku, schodach czy chodniku pojawią się wykwity wapienne, przybierające postać białego nalotu – tutaj także rozwiązaniem okaże się sodowanie. Na podobnej zasadzie taka metoda czyszczenia sprawdzi się doskonale jako metoda usuwania uciążliwych plam z rdzy. Przy użyciu strumienia sody wyrzucanego z urządzenia pod dużym ciśnieniem bardzo szybko uda nam się oczyścić metalowe powierzchnie z nieestetycznych, rdzawych i zielonkawych plam.

Kolejnymi trudnymi zabrudzeniami, z którymi bardzo łatwo radzi sobie sodowanie są wszelkiego rodzaju tłuszcze, smary i kleje. Usuwanie ich przy pomocy sody pod ciśnieniem nie wymaga nawet żadnego wstępnego czyszczenia. Samo sodowanie wystarczy, by szybko i efektownie usunąć nawet najcięższe zabrudzenia.