Add your content here
Add your content here

Jak prowadzić warsztat samochodowy?

Jak prowadzić warsztat samochodowy?

Na rynku działa obecnie bardzo dużo warsztatów samochodowych. Niemniej jednak nie narzekają one na brak klientów. Powodem jest fakt, iż obecnie niemal każdy posiada samochód. Ten zaś, co jakiś czas, ulega awariom, które trzeba naprawić. Mechanicy samochodowi coraz częściej decydują się na otwarcie własnych warsztatów. Kusi ich możliwość osiągania wysokich zysków oraz samodzielnego sterowania swoją karierą. Jak prowadzić warsztat samochodowy, aby przynosił zyski? O czym musimy pamiętać? Podpowiadamy.

Praktyka czyni mistrza

Na początku zastanówmy się, kto w ogóle może otworzyć swój warsztat samochodowy. Prawo nie nakłada na właścicieli warsztatów szczególnych obowiązków. W związku z tym nawet osoby bez żadnej wiedzy czy doświadczenia mogą otworzyć warsztat samochodowy. Pytanie tylko, czy będzie to dobry warsztat samochodowy https://readyauto.pl/oferta/naprawa-samochodow-szczecin/, który będzie w stanie pozyskać klientów? Z pewnością nie. W tym zawodzie bardzo ważna jest praktyka, a także wiedza na wysokim poziomie. Mechanikiem zostaje się najczęściej po technikum lub zawodówce. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się na otwarcie własnej działalności, warto przez kilka lat popracować na etacie. Dzięki temu możemy przede wszystkim zdobyć odpowiednie doświadczenie. Nie jest też tajemnicą, że przez ten czas możemy uzbierać środki, dzięki którym wyposażymy nasz warsztat.

Samemu czy z pracownikami?

Jak prowadzić warsztat samochodowy?
Jak prowadzić warsztat samochodowy?

Naprawy samochodów możemy oczywiście dokonywać samodzielnie. Na to zresztą decyduje się większość młodych przedsiębiorców. Powodem jest fakt, iż zatrudnienie pracownika sporo kosztuje. Musimy bowiem wypłacić mu wynagrodzenie zasadnicze, a także odprowadzać za niego składki ZUS. Pracownik może zachorować bądź udać się na urlop – wtedy też nie będzie go w warsztacie. Dodatkowo nigdy nie wiemy, kogo tak naprawdę zatrudniamy. Najlepsze warsztaty samochodowe zatrudniają jedynie z polecenia. Boją się bowiem, że podejmą współpracę z nieodpowiednią osobą. Z czasem jednak możemy pomyśleć o zatrudnieniu pracowników. Kiedy jest na to najlepszy moment? Zazwyczaj wtedy, gdy dochodzimy do wniosku, że nie wyrabiamy się z naprawami aut we własnym zakresie. Co prawda nie musimy się wtedy z nikim dzielić zyskami, jednak nasza doba nie jest elastyczna – pracujemy kosztem snu lub czasu spędzanego z rodziną. Jeśli nadmiar obowiązków zaczyna nam przeszkadzać, zatrudnijmy pracownika. Co więcej, często właściciele warsztatów samochodowych dochodzą do pewnego maksimum, do granicy swoich możliwości. Wtedy też bez dodatkowej pomocy nie są w oni w stanie osiągać większych zysków. Tymczasem zatrudniając pracownika zaczynają zarabiać jeszcze więcej. Jak zatrudniać pracowników? Możemy tutaj kierować się systemem poleceń. Możemy również szukać ich przez strony internetowe lub za pośrednictwem agencji pracy.

Dobry sprzęt i lokalizacja

Każdy właściciel warsztatu samochodowego powinien zainwestować w najwyższej jakości sprzęt. Mowa tutaj przede wszystkim o komputerach diagnostycznych, narzędziach pracy czy chociażby częściach samochodowych. Dziś już klienci nie są zainteresowani usługami wątpliwej jakości. Tymczasem wykonanie ich w prawidłowy sposób wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Niektórych interesuje jedynie sezonowa wymiana oleju, inni muszą wymienić amortyzatory, silnik i inne, bardzo istotne części. Z dobrym sprzętem z pewnością będzie się nam lepiej pracować, a samo wykonywanie poszczególnych czynności będzie o wiele mniej czasochłonne. Pamiętajmy także o właściwej lokalizacji naszego warsztatu. Jest to kwestia, którą musimy dobrze przemyśleć już na samym początku prowadzenia działalności. Niektórzy prowadzą warsztaty samochodowe przy swoim domu. Niemniej jednak wtedy wszyscy klienci doskonale wiedzą, gdzie mieszkamy. Co więcej, nasze podwórko zawsze zastawione będzie autami do naprawy. Z związku z tym lepiej poszukać innej lokalizacji. Warsztat powinien mieć spore zaplecze, aby móc pomieścić wszystkie samochody. Lokalizację, na szczęście, zawsze możemy zmienić. Jeśli uznamy, że obecna nie spełnia naszych wymogów, nie bójmy się zmian. Ostatecznie chodzi o to, aby wyjść naprzeciw klientowi, ale również zachować własny komfort pracy.

Reklama to podstawa

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorcom prowadzącym warsztat samochodowy wydaje się, że nie muszą się specjalnie reklamować. Ostatecznie popyt na ich usługi jest przecież ogromny. Tymczasem nie bez powodu przysłowie mówi, że reklama jest dźwignią handlu. Jeśli nie chcemy inwestować w reklamę internetową lub innego typu, zadbajmy chociaż o odpowiednie banery. Dzięki nim potencjalni klienci będą wiedzieć, gdzie znajduje się nasz warsztat. Jeśli specjalizujemy się w naprawie aut konkretnych marek, nie zapomnijmy tego zaznaczyć w reklamie. Choć popyt na usługi mechaników jest duży, konkurencja na rynku również jest ogromna. Co więcej, nawet osoby nieznające się na mechanice samochodowej, chcą dziś zakładać warsztaty. Zwykle posiadają one odpowiedni kapitał oraz zaplecze ludzi, którzy potrafią naprawiać auta. Są oni dla nas sporą konkurencją i zagrożeniem.