Add your content here
Add your content here

Pośredniczą one w wielu zadaniach, które wykonujemy codziennie, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Serwery umożliwiają korzystanie z sieci, jak na przykład, gdy przeglądamy internet, przesyłamy pliki, gramy w gry online, oglądamy filmy i wiele innych. Czym jednak właściwie są serwery?

Panująca pandemia uziemiła większość z nas w domu. To bardzo trudny okres, a dla większości ludzi, szczególnie tych młodszych, okazać może się on również niewyobrażalnie nudny. Co więc robić? Dorośli w miarę możliwości wykonują pracę zdalną, a uczniowie pobierają nauki online. Czym jednak zająć się w wolnym czasie? Cóż, to już zależy od indywidualnych potrzeb. Można na przykład pielęgnować talenty, zająć się hobby lub oddać się grze ze znajomymi. Rozrywka w postaci gry online dostarczy niejednemu z nas wiele godzin zabawy i pozwoli na integrację ze znajomymi w tym ciężkim czasie. Mało ludzi jednak wie, w jaki sposób gra multiplayer jest możliwa. Do komunikacji przez internet pomiędzy dwoma różnymi komputerami służą serwery — pośredniczą one w wielu zadaniach sieciowych.

Co to jest serwer?

 Serwery to programy lub najczęściej komputery, które umożliwiają udostępnianie i pośredniczenie w wymianie danych i usług pomiędzy klientami. Klient to urządzenie lub program komunikujący się z serwerem — surfując po internecie twoja przeglądarka jest klientem, a hosting internetowy serwerem. Serwery zazwyczaj działają bez przerwy, oferując przez całą dobę swoje zasoby i usługi klientom. Są one nieustannie podłączone do sieci i najczęściej posiadają specjalnie przystosowane do ich zadania podzespoły komputerowe. Do ich działania istnieją również systemy operacyjne ułatwiające komunikację i zwiększające wydajność jak na przykład Linux Debian.

Rodzaje serwerów

Ze względu na rodzaj przesyłanych danych serwery możemy podzielić na różne typy — zazwyczaj komunikują się one na jednym, określonym porcie przesyłając zasoby w ustalonym formacie danych.

  • Serwer WWW — jest to typ serwera, z którym zapewne najczęściej się spotykamy. Służy on do udostępniania dostępu do stron internetowych i ich zawartości w internecie. Oczywiście, aby był widoczny dla każdego z nas jest wymagane zarejestrowanie jego adresu IP w serwerze nazw DNS, oraz nadanie mu odpowiedniej, przyjaznej dla użytkownika domeny. W połączeniu z bazą danych może on służyć jako urządzenie przechowujące i przetwarzające cenne dane lub np. stworzyć forum, czy sklep internetowy.
  • Serwer FTP — udostępnia on rożnego rodzaju pliki przy użyciu protokołu FTP. Do połączenia zazwyczaj wymaga autoryzacji przy użyciu przypisanego do użytkownika loginu i hasła. Najczęściej serwer WWW współgra z serwerem FTP — aby wgrać stronę na hosting, trzeba zazwyczaj użyć właśnie klienta FTP do przesyłania plików.
  • Serwer wydruku — jest to serwer hostowany przez drukarki, umożliwiający zdalne wydrukowanie dokumentów poprzez sieć lokalną lub internet. Jest on świetnym rozwiązaniem w większych przedsiębiorstwach ze względu na eliminację konieczności podłączenia komputera do drukarki.
  • Serwer MySQL — typ serwera przechowujący i udostępniający dostęp do zarządzania bazami danych. Najczęściej wykorzystywany phpMyAdmin pozwala również na autoryzację dostępu do konkretnych obszarów baz. Najczęściej występuje w połączeniu z serwerem WWW, jednak może funkcjonować jako samodzielny punkt podłączenia do bazy.
  • Serwer dostępowy — najczęściej urządzenie sieciowe, które udostępnia połączenie z internetem podłączonym klientom. Jest to zazwyczaj router lub hub, często spotykane urządzenia w pracy i domu.

Oczywiście są to jedynie przykłady najpopularniejszych typów serwerów — w praktyce większość programistów jest w stanie stworzyć własny serwer o unikalnym sposobie działania. Każdy z wymienionych powyżej przykładów posiada swój port, czyli liczba, przy użyciu której można uzyskać do niego dostęp, na przykład serwer WWW posiada port 80, a FTP najczęściej port 21.

Co trzeba posiadać, aby hostować serwer?

Aby móc udostępniać usługi w internecie trzeba spełniać określone warunki. Przede wszystkim nasz komputer powinien posiadać odpowiednie zasoby, które byłyby w stanie jednocześnie udźwignąć obsługę żądań klienta, ale też i prawidłowe działanie naszego systemu. Przydatny jest tu mocniejszy procesor i spory zapas pamięci RAM. Dodatkowo, aby nasz serwer był widoczny w internecie nasze IP powinno być publiczne. Większość nie spełnia tego warunku — dostawcy internetu w celu zapewnienia bezpieczeństwa często blokują dostęp do portów, a nasze IP zazwyczaj jest prywatne. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą rozwiązania firm trzecich, takich jak LogMeIn Hamachi. Program ten pozwala na połączenie dwóch komputerów po określonym porcie, pośrednicząc pomiędzy nimi. Wymagane jest zainstalowanie go na wszystkich klientach i serwerze. Dobrym rozwiązaniem jest też wynajem dedykowanej maszyny. Często są one przeznaczone stricte do służenia jako serwer, w wyniku czego posiadają potężne procesory i duże ilości pamięci RAM. W zależności od pożądanego serwera, cena może się znacząco wahać. W internecie jest szeroki wybór hostingów serwerów — WWW, FTP, MySQL, czy też maszyny dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.