Add your content here
Add your content here

Czym jest osteopatia i w czym pomaga?

Ludzkości doskwiera coraz więcej chorób. Przede wszystkim mogą dokładnie stwierdzić to osoby starsze, którym to wraz z wiekiem przybywa różnego rodzaju schorzeń. Walka z niektórymi chorobami może być naprawdę długa, żmudna i trudna. Dlatego też nic w tym dziwnego, że są osoby, które decydują się kończyć leczenie na różnym etapie, ponieważ tracą całą nadzieję. Na szczęście są jeszcze inne rozwiązania, które mogą pomóc w powrocie do zdrowia i utrzymania dobrej kondycji.

Osteopatia – czym jest?

Jako że nie jest to szczególnie bardzo popularna metoda leczenia stosowana w Polsce, to mało osób dokładnie wie, w czym może pomóc i czym taka osoba wykształcona właśnie jako osteopata w szkole osteopatii. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest to metoda badania i terapii zupełnie bezinwazyjna, to znaczy podczas leczenia wszelka ingerencja w ciało i umysł ograniczona jest do minimum. Diagnoza jest wystosowywana zaraz po badaniu manualnym, czyli ręcznym . Nie jest to wcale takie proste zadanie, dlatego też właśnie zajmują się tym osoby po szkole osteopatii. Niektórzy mogą sobie pomyśleć, że jest to nieregulowana prawem medycyna niekonwencjonalna. Tak jednak nie jest. Ta metoda badania i leczenia opiera się na naukowych doświadczeniach, jakie dotychczas zdobyli ludzi i rozwijana jest już od ponad 100 lat. Jeśli ktoś chciałby specjalizować się właśnie w tej dziedzinie, to musi mieć wykształcenie medyczne i dopiero w dalszym etapie może pozwolić sobie na wybór tej specjalizacji.

Jakie są główne zasady osteopatii?

Dla lepszego zrozumienia tego, czym jest właśnie ta metoda leczenia, warto dowiedzieć się, jakimi zasadami się kieruje i które są wpajane w szkole osteopatii. Przede wszystkim jest to teza, że organizm ludzki stanowi jedność. Chodzi w tym o to, że ciało i dusza jednoczą się i mają na siebie wzajemny wpływ. Każdy chyba już miał okazję słyszeć, że wiele ludzkich wyzdrowień z różnych chorób pojawiło się tylko dzięki temu, że człowiek miał bardzo silną wolę i chciał wrócić do zdrowia. Jeśli ktoś będzie cały czas źle myśleć i zupełnie nie da sobie szansy do tego, by wyzdrowieć, to jednocześnie w organizmie będą zachodzić takie zmiany, które znacznie utrudnią zachowania ciała w dobrym stanie. Osteopatia to wykorzystuje i dlatego też pacjenci w trakcie leczenia są odpowiednio prowadzeni, by łączyć zdrowienie duszy i ciała. Kolejną złotą zasadą jest to, że budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej, jak i duchowo-psychicznej. W dość istotny sposób łączy się to z tym, co zostało zapisane powyżej. Ludzki organizm można porównać do mechanizmu, w którym, gdy jedna śrubka sięzepsuje, to wpływa ona na całe urządzenie. Dlatego też należy dbać o zdrowie pod każdym względem, by móc w pełni je zachować. Należy również wiedzieć, że organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji. Człowiek tak naprawdę w wielu kwestiach jedynie pomaga organizmowi, by ten sam doszedł do pełni sił. Sposoby na to, jak doprowadzać ciało i duszę do zdrowia, można właśnie poznać w takim miejscu, jak szkoła osteopatii. Ostatnią naczelną zasadą jest to, że procesy leczenia wynikają z powyższych trzech zasad. Dlatego należy pamiętać o nich, jeśli komuś zależy właśnie na tym, by wykorzystać dokonania osteopatii w swoim życiu, czy też nawet kształcić się w tym kierunku.

Polecamy kursy fizjoterapia w fizjosystem.

 

Kiedy osteopata staje się pomocny?

Nie jest to ten typ medycyny niekonwencjonalnej, której przedstawiciele sądzą, że jest ona pomocna na każde schorzenia i leczy wszystko. Terapię wykorzystuje się tylko do tych chorób i schorzeń, na które osteopatia rzeczywiście może pomóc i w szkole osteopatii można nauczyć się właśnie pomagać w konkretnych przypadkach. Wśród chorób, z którymi ta metoda leczenia jest pomocna, można znaleźć między innymi: zmiany degeneracyjne kręgosłupa, stawów, stany pourazowe i przeciążeniowe, wady postawy, schorzenia układu pokarmowego, migreny, bóle głowy, czy też stany lękowe. Jak więc można zauważyć powyżej, jest to sposób na leczenie zarówno schorzeń związanych tylko z ciałem i układem kostnym, jak i również mózgiem, w tym układem nerwowym. Osteopata może więc pomóc w poradzeniu sobie właśnie z powyższymi problemami, a dzieje się to między innymi przy pomocy stosowania odpowiednich diet, a także codziennych ćwiczeń i przede wszystkim dzięki szacunkowi do ciała. Nie jest to wcale łatwa dziedzina medycyny i nie opiera się tylko i wyłącznie na zdobyciu podstaw teoretycznych. By móc skutecznie leczyć i pomagać pacjentom, potrzeba naprawdę sporo praktyki. Przede wszystkim warto tutaj wrócić do początku tekstu i przypomnieć sobie, że jest to manualna metoda leczenia. Osteopata musi mieć więc bardzo czuły dotyk, dzięki któremu będzie w stanie wyczuć różnego rodzaju zmiany w organizmie, które mogą być dla niego groźne. Dopiero po takiej diagnozie można przystąpić do leczenia. Nie jest też powiedziane, że pacjenci powinni decydować się tylko na tę metodę leczenia, ponieważ może ona jak najbardziej służyć uzupełniająco. Wiele osób, aby prosto wytłumaczyć sobie, czym jest osteopatia, mówi, że jest to połączenie fizjoterapii z medycyną i właśnie w ten sposób warto do tego podejść.