Add your content here
Add your content here

Ozonowanie pomieszczeń – zwalcza drobnoustroje i brzydkie zapachy

Ozonowanie pomieszczeń - zwalcza drobnoustroje i brzydkie zapachy

Wirusy, bakterie i grzyby potrafią długo wytrzymać w powietrzu i na różnego rodzaju powierzchniach. Aby je zwalczyć zazwyczaj wykorzystuje się bardzo wysokiej temperatury, albo chemikalia. Równie skutecznym, naturalnym, a przy zachowaniu odpowiednich środków, bezpiecznym rozwiązaniem jest ozonowanie pomieszczeń. Ta metoda ma także tę zaletę, że pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. 

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie służy między innymi dezynfekcji pomieszczeń z wirusów i bakterii, poprzez zastosowanie gazu o właściwościach silnie utleniających. Ozon jest bardzo mocno reaktywny, co oznacza, że szybko wchodzi w reakcje z innymi cząsteczkami, po czym je rozbija. Przy pomocy generatora ozonu przeprowadza się dezynfekcję, dezynsekcję i dezodoryzację. Gaz dociera we wszystkie zakamarki, kratki wentylacyjne, szczeliny w podłodze. Dzięki temu ozonowanie pomieszczeń jest w stanie skutecznie zniszczyć bakterie, pleśń i wirusy.

Dla kogo zabieg ozonowania będzie najkorzystniejszy? 

Ozonowanie pomieszczeń to usługa skierowana zarówno do właścicieli prywatnych mieszkań, jak i przedsiębiorców. Często z usług firm oferujących dezynfekcję korzystają osoby wynajmujące powierzchnie biurowe. Ze względu na dużą liczbę osób odwiedzających urzędy i placówki administracyjne, także tam wskazane jest cykliczne przeprowadzanie ozonowania pomieszczeń. Dzięki temu, że procedura ozonowania jest bezpieczna, może być prowadzona również w placówkach medycznych, a więc przychodniach i szpitalach, a także domach dziecka i domach opieki społecznej. Ponadto na taki krok decydują się często właściciele żłobków i przedszkoli, szczególnie w sezonie infekcyjnym. Ozonowanie gwarantuje też odpowiednią dezynfekcję pomieszczeń usługowych, jak siłownie, gabinety kosmetyczne, czy fryzjerskie. Ponadto ozonowaniu poddawane powinny być także pokoje hotelowe i sale restauracyjne. Usługa ozonowania pomieszczeń dostępna jest również dla klientów indywidualnych. W mieszkaniach prywatnych zastosowanie gazu służy zazwyczaj usunięciu nieprzyjemnych zapachów. Najczęściej na skorzystanie z tej opcji decydują się właściciele mieszkań w kamienicach, oraz tam gdzie wcześniej mieszkały osoby palące lub zwierzęta. Ozon poradzi sobie także z zapachem pozostałym po pożarze, czy zalaniu mieszkania. Warto zdecydować się na ozonowanie także po remoncie, czy wykańczaniu nowego mieszkania – ułatwia to pozbycie się zapachu farb, lakierów. Dodatkowo ozon niszczy różnego rodzaju drobnoustroje, co jest szczególnie istotne, gdy w domu mieszkają dzieci, alergicy, czy osoby z obniżoną odpornością. Ozonowanie pomieszczeń dodatkowo pomaga zniszczyć roztoczą i pleśń w zawilgoconych pomieszczeniach. W odpowiednim stężeniu poradzi sobie także z molami, pchłami, mrówka i, a nawet karaluchami. 

Jak przygotować pomieszczenie do ozonowania? 

Ze względu na siłę działania i specyfikę gazu, ozonowanie powinna wykonać profesjonalna firma. W przypadku walki z nieprzyjemnym zapachem, w pierwszej kolejności należy usunąć jego przyczynę. W przeciwnym razie efekt będzie krótkotrwały. Oznacza to, że jeżeli przykry zapach pozostawi zdechły szczur, wilgotny mebel, czy grzyb na ścianie, powinny one zostać wyniesione z pomieszczenia. Zawsze należy zadbać o dokładne posprzątanie pomieszczenia przed przystąpieniem do ozonowania. Trzeba też pamiętać, że gaz może negatywnie oddziaływać na niektóre przedmioty i powodować ich starzenie. Z tego powodu należy zabezpieczyć cenne meble, obrazy i inne akcesoria. Można do tego celu wykorzystać na przykład folię malarską. W trakcie ozonowanie, pomieszczenie musi być szczelnie zamknięte, a żaden z domowników (a w przypadku biura – pracowników), nie może w nim przebywać. W dużym stężeniu ozon jest bowiem trujący dla człowieka. Osoby, które nadzorują ozonowanie muszą być ubrane w specjalną odzież i maski ochronne. Czas działania generatora ozonu zależy od wielkości pomieszczenia i stopnia zanieczyszczenia. Zazwyczaj zajmuje to kilka godzin, w tym czasie nikt nie może przebywać w środku. Po zakończeniu zabiegu, wnętrze powinno być wietrzone przez co najmniej pół godziny. Okna musi otworzyć specjalnie przygotowana do tego celu ekipa w profesjonalnych maskach i kombinezonach. Przez około 2 doby w pomieszczeniu może utrzymywać się charakterystyczny zapach. 

Czytaj więcej:

Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne? 

Ozon w stężeniu używanym do dezynfekcji jest gazem trującym dla ludzi i zwierząt. Niezwykle istotne jest, by zabieg wykonywały osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Pracownicy wyspecjalizowanej firmy dostosują stężenie ozonu do stopnia zanieczyszczenia pomieszczenia. Dzięki temu cały proces będzie bezpieczny zarówno dla nich, jak i dla osób, które będą przebywać w oczyszczonych mieszkaniach, biurach, czy przedszkolach. Pomieszczenia są sterylne w dość krótkim czasie. Poziom stężenia ozonu w powietrzu musi spaść do 0,1 ppm. Ozonowanie zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach, a także poprawia bezpieczeństwo. Jest to zabieg korzystny dla zdrowia dzięki temu, że niszczy niepożądane drobnoustroje.