Add your content here
Add your content here

Audyt SEO i jego waga w pozycjonowaniu stron firmowych

pozycjonowanie stron

Jeszcze kilkanaście lat temu pozycjonowanie stron było procesem, którego podjąć mógł się każdy, kto tylko choć trochę znał się na świecie Internetu. Dziś jest to jednak coś znacznie bardziej skomplikowanego – wraz z czasem algorytmy wyszukiwarki Google (na którą, nie oszukujmy się, samo pozycjonowanie jest skierowane) ulegały zmianom i poprawie, a to, co kiedyś było priorytetem, obecnie jest nieaktualne.

Jedno jest jednak niezmienne – wykonanie porządnego audytu SEO jest w stanie poprawić efektywność wszystkich działań w zakresie pozycjonowania. Często jednorazowe zmiany w strukturze strony, ale i poza nią są w stanie przyczynić się do szybszych i bardziej zadowalających efektów, a przy okazji zaoszczędzić nam mnóstwo czasu. Czasu, w której na naszą stronę mogliby już wchodzić nowi odwiedzający i potencjalni klienci. Dlaczego warto rozpocząć od audytu i jakie znaczenie w dzisiejszych czasach ma samo pozycjonowanie? Na tym zamierzamy się skupić w naszym artykule.

Pozycjonowanie stron – czym jest i dlaczego jest ważne?

Mianem pozycjonowania stron określa się wszystkie procesy, które mają za zadanie doprowadzić do pojawiania się jej wyżej w wynikach wyszukiwania. Może to być pozyskiwanie odnośników do strony głównej, mówienie o niej na forach internetowych, ale i chociażby dbanie o to, aby była wartościowa względem potencjalnego odbiorcy. Tak naprawdę wszystko prowadzi tutaj do tego, by klienci potencjalnie zainteresowani usługami opisywanymi na stronie (albo produktami, jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym) mogli w łatwy sposób ją odnaleźć, a przede wszystkim by została im zaproponowana szybciej, niż strony naszej konkurencji. W tym celu w wynikach wyszukiwania musi być po prostu wyżej (któż z nas bowiem nie klika w pierwszy wynik, którzy pojawi się na ekranie telefonu czy komputera)
Pozycjonowanie stron dla każdej firmy jest bardzo istotne, gdyż:

  • zwiększa rozpoznawalność marki – pozycjonowanie stron sprawia, że użytkownicy bardziej kojarzą naszą markę; jeśli za każdym razem, gdy szukają oferowanych przez nią produktów ich oczom ujawnia się właśnie ona, zaczynają ją z nimi kojarzyć i brać za kogoś naprawdę wartego uwagi;
  • przyciąga klientów – szukając danego produktu czy usługi użytkownicy zazwyczaj, leniwie, sięgają po to, co tylko pojawi im się w wyszukiwarce – dzięki pozycjonowaniu tym czymś może być nasza strona;
  • zapewnia długofalowe, a nie doraźne efekty – w przeciwieństwie chociażby do wykupienia płatnej reklamy (również w wyszukiwarce, za pośrednictwem systemu Google AdWords), efekty pozycjonowania utrzymują się długo i nie musimy dodatkowo płacić za to, ilu potencjalnych klientów pozyskamy za ich pośrednictwem;
  • radzi sobie z konkurencją – w dzisiejszych czasach wojna o klienta nie rozgrywa się stacjonarnie, ale też – a może przede wszystkim – w Internecie; pozycjonowanie stron sprawi, że będziemy mogli pokonać konkurencję i po prostu wyglądać lepiej w oczach naszych odbiorców; ten, kto jest wyżej zazwyczaj jest przez nich traktowany w lepszy i pełniejszy zaufania sposób.

Polecamy

Audyt – dlaczego to od niego warto rozpocząć?

Pozycjonowanie stron jest czymś zdecydowanie wielowarstwowym i wieloetapowym. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług firmy zajmującej się nim profesjonalnie, warto, abyśmy podjęli się tak zwanego audytu SEO, stanowiącego absolutną podstawę do dalszych działań. Jego waga jest tym większa, że pozwala na dalszą optymalizację całego procesu pozycjonowania – w jego trakcie sama nasza strona jest zmieniana w taki sposób, aby jej pozycjonowanie było efektywniejsze, szybsze i żeby Google traktowało ją poważniej. Jakkolwiek by to nie brzmiało.
Audyt SEO skupia się zazwyczaj na dwóch aspektach: on-site oraz off-site. Ten pierwszy bierze pod uwagę naszą stronę – w jaki sposób jest zakodowana, jak przedstawione są w niej informacje oraz czy jest odpowiednio nasycona słowami kluczowymi, pod którymi chcemy pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Jest on podstawą i nie należy go ignorować – najlepiej jest go przeprowadzić tak szybko, jak to jest możliwe, idealnie tuż po zaprojektowaniu własnej strony. Aspekty off-site, jak sama ich nazwa może sugerować, biorą pod uwagę wszystko, co znajduje się poza stroną, w tym między innymi to, gdzie indziej mówi się na nasz temat, jak dużo odsyłaczy prowadzi do niej i jaka jest jej konkurencja. Audyt pod tym kątem pozwoli nadać naszemu pozycjonowaniu odpowiedniego kierunku, który jest ważnym elementem naszej strategii promocyjnej.

Podsumowanie

Absolutną podstawą pozycjonowania stron jest zadbanie o to, aby były one pod nie odpowiednio przystosowane. Pomoże nam w tym audyt, który sam w sobie nie wprowadzi odpowiednich zmian, jednak wskaże nam, jakie elementy będziemy w stanie poprawić, by cały proces pozycjonowania był szybszy, efektywniejszy i po prostu bardziej zadowalający. Sam w sobie sprawi też, że nasza strona będzie traktowana przez Google bardziej priorytetowo, a treści publikowane na niej będą lepiej widoczne przez robota wyszukującego i po prostu nastawione na sukces.