Add your content here
Add your content here

Krematoria dla zwierząt- co warto wiedzieć?

Krematoria dla zwierząt- co warto wiedzieć?

Zarówno psy jak i koty to jedni z największych przyjaciół i pupilów wielu z nas, bardzo często pupil jest traktowany jako pełnoprawny członek rodziny, dlatego jego śmierć jest niezwykle bolesnym przeżyciem. Niestety w tej trudnej sytuacji, której towarzyszy bardzo wiele przykrych emocji konieczna jest także organizacja pochówku. W obecnych czasach coraz więcej właścicieli często decyduje się na kremację zwłok swoich pupili korzystając z krematoriów dla zwierząt.

 

Krematorium dla zwierząt

O czym warto pamiętać? To, iż pochówek pupila na działce w pobliżu domu lub w lesie jest niezgodny z obowiązującym prawem w Polsce, większość właścicieli pragnie w godny sposób pochować najlepszego przyjaciela rodziny, dlatego zakopanie zwłok w ogrodzie lub w innym miejscu poza domem nie jest najlepszym wyjściem. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest krematorium dla zwierząt domowych, dzisiaj na terenie całego kraju swoją działalność prowadzą firmy, które zajmują się profesjonalnie i kompleksowo humanitarną kremacją zarówno psa jak i kota oraz innych zwierząt domowych! Co istotne po zakończonej kremacji prochy pupila zostają umieszczone w specjalnej urnie i zakopane na cmentarzu dla zwierząt.

Czytaj także:


Rodzaje kremacji

Czy wiesz, że w obecnych czasach krematoria dla zwierząt domowych oferują 2 rodzaje kremacji? Bowiem jest to kremacja indywidualna lub zbiorowa, wiele osób zastanawia się jaka jest różnica pomiędzy jednym a drugim rodzajem kremacji? Wygląda to następująco:

  • kremacja zbiorowa – jest to proces, który polega na spopieleniu zwłok kilku zwierząt, jednak należy pamiętać, iż w tym przypadku nie jest możliwe odzyskanie prochów pupila. Prochy wszystkich zwierząt umieszczane są w jednej urnie, a w później chowane w jednej, wspólnej mogile
  • kremacja indywidualna – proces polegający na kremacji zwłok jednego zwierzęcia, dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość odebrania urny z prochami zwierzęcia, dlatego większość osób wybiera ten sposób.


Jak wygląda proces kremacji?

Co istotne, jeśli decydujesz się na kremację zwłok pupila oraz pochówek na cmentarzu dla zwierząt, zyskujesz pewność i gwarancję, że zostały spełnione wszelkie obowiązki względem Twojego pupila. Proces kremacji składa się z kilku etapów:

  1. Pierwszy etap to dostarczenie zwłok zwierzęcia do krematorium lub skorzystanie z usługi specjalnego transportu, który odbierze ciało zwierzęcia ze wskazanego adresu, dotyczy to zarówno domu jak i kliniki weterynaryjnej.
  2. Następnie należy dokonać wyboru rodzaju kremacji, zadecydować czy prochy zwierza mają zostać spopielone zbiorowo czy indywidualnie.
  3. W kolejnym etapie następuje proces kremacji, który trwa najczęściej od 2 do 3 h, warto dodać, że każdy właściciel ma możliwość uczestnictwa podczas procesu kremacji zwierzaka.
  4. Gdy kremacja dobiegnie końca, prochy pupila umieszczane są w urnie.
  5. Dzisiaj niektóre z krematoriów dla zwierząt oferują także organizację całej ceremonii pożegnania pupila.
  6. Gdy zarówno kremacja jak i ceremonia pożegnania zostanie zakończona, następuję pochowanie prochów pupila na cmentarzu dla zwierząt.


Urny na prochy pupila

Czy wiesz, że krematorium dla zwierząt posiada w swojej ofercie także bardzo duży wybór urn na prochy zwierzaka? Bowiem dostępne są urny w różnych kolorach i kształtach. Także przedział cenowy jest bardzo przystępny, co więcej właściciele mają również możliwość zakupu urny z odciskami łap swojego zwierzaka!


Kremacja i co dalej?

Należy zaznaczyć, iż skremowane zwierzęta w świetle przepisów obowiązującego prawa nie są już odpadem! Dzięki temu właściciele mogą zabrać prochy ze sobą i rozsypać je w ulubionym miejscu między innymi w ogródku, lub urnę z prochami trzymać w domu. Innym, bardziej godnym rozwiązaniem jest pochowanie zwłok zwierzęcia na cmentarzu, co istotne cmentarze dla zwierząt stają się coraz bardziej popularne i znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. Powinieneś wiedzieć, iż zwierzęta chowane są w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, jednakże najczęściej są to sektory, które podzielone są ze względu na dany gatunek zwierzęcia. Obecnie na cmentarzach dla zwierząt spotkać można zarówno sektory dla psów, kotów, świnek morskich jak i pozostałych zwierząt. Poprzez takie rozwiązanie właściciele zwierząt mogą nie tylko wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych pupila, ale również mają możliwość przyjścia na cmentarz w dowolnym momencie. Na grobie zwierzaka można ustawić wybraną tablicę nagrobną, na której najczęściej graweruje się imię oraz wiek pupila.


Jaki jest koszt kremacji?

Cena kremacji zwierząt jest uzależniona od kilku czynników między innymi: ma tutaj znaczenie rodzaj kremacji oraz waga pupila, w przypadku mniejszych zwierząt jest to zazwyczaj koszt wahający się w przedziale 700-1000 złotych. Natomiast koszt kremacji zwierząt o większej wadze cena może wynieść nieco ponad 1000 złotych.


Czy krematoria dla zwierząt są potrzebne?

Krematorium dla zwierząt zapewniają godne pożegnanie z czworonożnym przyjacielem, jest to miejsce które uczy szacunku do śmierci. Bardzo często zdarza się, iż zwierzęta są jedynymi przyjaciółmi ludzi starszych i samotnych, dlatego poprzez kremację zwłok i pochowanie na cmentarzu dla zwierząt, mogą oni w dowolnym momencie odwiedzać swoich pupili.