Add your content here
Add your content here

Klej do płyt gipsowych

Klej do płyt gipsowych

Klej do płyt gipsowych – jaki wybrać? Płyty kartonowo-gipsowe są wszechstronnym materiałem konstrukcyjnym, który znajduje zastosowanie do remontowania i wykańczania wnętrz. Znacząco ułatwiają i przyspieszają wszelkie przeprowadzane prace w nowych i starych budynkach. Ich dużą zaletą jest łatwość instalacji, przez co bez trudu można je samodzielnie ułożyć, bez konieczności korzystania z usług specjalistów. Jaki wybrać dobry klej do płyt gipsowych?

Kleje do płyt gipsowych – rodzaje

Klej do płyt gipsowych
Klej do płyt gipsowych

W sprzedaży dostępne są dwa preparaty, czyli kleje gipsowe i piankowe. Pierwszy produkt jest uniwersalny, a więc sprawdzi się do różnych zastosowań.1. Kleje gipsowe Kleje gipsowe to produkty, których najważniejszym składnikiem jest gips w połączeniu z różnymi dodatkami. Dzięki nim preparaty uzyskują przyczepność i elastyczność, ponadto łatwiej się rozprowadzają. Kleje gipsowe są dostępne w postaci sproszkowanej i pakowane w workach. Produkty te należy rozpuścić w wodzie i wymieszać, aż do uzyskania jednolitej masy. Na opakowaniu każdego produktu znajduje się informacja dotycząca wydajności zaprawy, jak i sposobu jej przygotowania. Musimy pamiętać o odpowiedniej proporcji wody i kleju, aby uzyskać odpowiednią mieszankę. Co ważne, proszek zawsze dodajemy do płynu, a nie odwrotnie, gdyż mogłoby to skutkować powstaniem grudek. Zazwyczaj klej gipsowy nadaje się do zastosowania przez ok. 60 minut od przygotowania masy. Wybierając klej gipsowy do płyt, sprawdźmy czas wiązania danego preparatu. Te wiążące w czasie 45-60 minut są wygodne w używaniu, gdyż pozwalają na dokonanie poprawek. Może się czasem zdarzyć, że będziemy zmuszeni do przesunięcia płyty. Taki klej umożliwi to, bez jej zniszczenia. Szybkoschnące kleje do płyt są natomiast polecane doświadczonym ekipom remontowym. Przydają się również do klejenia płyt na małych powierzchniach.2. Kleje piankowe Kleje piankowe są to produkty poliuretanowe o uniwersalnym zastosowaniu. Doceniane zwłaszcza ze względu na łatwość aplikacji i szybkość działania. Nie trzeba ich wcześniej specjalnie przygotowywać i mieszać. To preparaty dostępne na rynku w butlach. Do ich nałożenia potrzebne są pistolety do pianki czy też specjalny aplikator (dołączony do produktu). Takie produkty nadają się do nakładania na wiele różnych powierzchni. Można nimi często kleić płyty z drewnem czy tworzywami sztucznymi. Niektóre preparaty znajdują też zastosowanie do klejenia na zewnątrz.

Jaki klej do płyt gipsowych wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnych właściwościach. Wybierając klej warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak

  • przeznaczenie– w sprzedaży znajdują się preparaty do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Oprócz tego, zakupić możemy środki uniwersalne do użytkowania w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynku. Wybór zależy od własnych potrzeb. Istotną kwestią są też zalecenia producenta odnośnie rodzaju podłoża. Niektóre kleje nie są polecane do miejsc, w których niemożliwe jest odparowywanie wody czy też na niechłonnych powierzchniach (np. stara glazura).
  • elastyczność– wysoką elastycznością odznaczają się preparaty z grupy polimerowych. Są one polecane zwłaszcza w przypadku aplikacji do podłoża odkształcalnego.
  • wydajność– zależy od danej marki produktu.
  • kolor– kleje w zależności od zastosowanych w nich kruszyw mogą mieć barwę białą, kremową czy jasnoszarą. Przeważnie wybierany jest uniwersalny produkt w kolorze białym.
  • czas wiązania– kleje do płyt gipsowych wiążą i utwardzają się przez odparowywanie wody. Czas tego procesu zależy od ilości użytego preparatu, formatu płyt, rodzaju podłoża, temperatury oraz wilgotności powietrza.
  • wygoda użytkowania– kleje do płyt rozrabia się z wodą i jest to bardzo prosty proces. Wystarczy, że postąpimy zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście, musimy wcześniej pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Powinno być ono chłonne, nośne i stabilne. W sprzedaży są też kleje przeznaczone do natychmiastowego użytku, a więc nie wymagające rozrabiania. Nakłada się je w szybki sposób z wiaderka, bez obowiązku przygotowania podłoża, dzięki czemu są bardzo komfortowe w użytkowaniu.
  • odporność na działanie wody– długotrwałe oddziaływanie wody na klej prowadzi do spadku jego twardości i przyczepności. Wybrany produkt musi być jednak odporny na krótkotrwały kontakt z wodą.
  • temperatura ustania reakcji wiązania– ważny parametr, dzięki któremu można dobrać idealny produkt do warunków zewnętrznych.
  • czas przydatności produktu do użytku– przeważnie jest to rok od daty produkcji.
  • pojemność opakowania– klej do płyt gipsowych dostępny jest w wiaderkach 5 czy 15 kilogramowych, jak i w workach.

Ile kosztuje klej do płyt gipsowych?

Kleje do płyt gipsowych dostępne są w szerokim przedziale cenowym. Koszt zakupu tego produktu zależy przede wszystkim od renomy marki, pojemności opakowania, właściwości kleju. Wiaderko o pojemności 5 kg może kosztować ok. 25 złotych. Alternatywą jest tańsza zaprawa klejową, którą należy rozrobić z wodą.

Na rynku z powodzeniem znajdziemy różne preparaty przeznaczone do montażu płytek gipsowych. Ważne jest to, aby wybrany produkt sprostał naszym potrzebom i preferencjom. Wybierając klej do płytek gipsowych, należy zawsze zapoznać się z jego parametrami technicznymi.