Add your content here
Add your content here

Kiedy udać się do ortopedy?

Kim jest ortopeda i kiedy się do niego udać?

Ortopedia to dział medycyny zajmujący się szeroko pojętym układem ruchu i jego chorobami. Lekarz tej specjalizacji, czyli ortopeda to jeden z najczęściej wyszukiwanych specjalistów w naszym kraju, a lista chorób, z którymi można zgłaszać się do tego lekarza jest naprawdę długa. Kiedy więc wybrać się do ortopedy, jakie choroby leczy i jak wygląda sama wizyta?

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Ortopeda to nie tylko specjalista zajmujący się chorobami układu ruchu ale i profilaktyką ich zapobiegania.  W kręgu jego kompetencji lekarskich znajduje się zatem cały szkielet ludzki, z wyłączeniem czaszki, układ mięśniowy, więzadła i stawy oraz powiązane z nimi nerwy i naczynia krwionośne. Jest to więc bardzo szeroka dziedzina medycyny , która wymaga od lekarza rozległej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego ciała. Bardzo często zdarza się też, że ortopedzi to równocześnie traumatolodzy, co pozwala im leczyć operacyjnie wszelkiego typu złamania, skręcenia czy też zwichnięcia.  Wśród szerokiego zakresu chorób, którymi zajmuje się ortopeda są  również wady postawy, zarówno u dzieci jak i dorosłych oraz wady wrodzone kręgosłupa i stawów. Ortopeda https://ortho-expert.pl/operacje-kregoslupa-szczecin/ to lekarz, który leczy również wszelkiego rodzaju choroby zapalne kości, mięśni i stawów oraz zmiany powstałe na skutek fizycznego przeciążenia stawów. Nie można także zapomnieć, że do ortopedy można zgłosić się również w sprawie konsultacji nowotworów kości. Oczywiście w takim przypadku lekarzem prowadzącym będzie onkolog, jednak ortopeda może wspomóc nas swoją wiedza na temat uśmierzania bólu i zmian zachodzących w kościach związanych z postępowaniem choroby. Ortopeda jest także lekarzem, który zajmuje się protetyką i problemami związanymi z ruchomością po wszelkiego typu amputacjach. Oznacza to, że z lekarzem tej specjalizacji mają do czynienia osoby, które przeszły amputacje lub urodziły się bez kończyn. Ortopeda pomaga dobrać odpowiednią protezę oraz udziela wskazówek jak wdrożyć się w korzystaniu z protezy w codziennym życiu.

Kiedy wybrać się do ortopedy?

Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na wizytę w gabinecie ortopedycznym są wszelkiego typu urazy układu ruchu, którym ulegam w codziennym życiu.  Są to zazwyczaj złamania, zwichnięcia lub skręcenia. Pacjenci decydują się również na konsultację z ortopedą  z powodu różnego rodzaju bólów w obrębie kręgosłupa czy też stawów. Nie są to jednak jedyne dolegliwości, które należałoby omówić z ortopedą. Nawet najmniejsze niepokojące problemy z ruchomością stawów mogą w przyszłości stać się poważnym problemem dlatego warto je skonsultować i sprawdzić ich przyczynę.

 Jeśli zaś chodzi o ortopedę dziecięcego to warto jest udać się do niego tuż po narodzeniu dziecka, aby sprawdzić czy budowa poszczególnych układów w ciele malucha jest prawidłowa, co pozwoli na wczesne wykrycie wszelkiego rodzaju wrodzonych wad postawy, a następnie da możliwości szybkiej ich korekcji.

Ortopeda to również lekarz, który pomoże nam zadbać o odpowiednią kondycję układu kostno-stawowego, kiedy wkroczyłem w wiek podeszły. Dzięki poradom tego specjalisty i specjalnie opracowanym przez niego ćwiczeniom można w zauważalny sposób zwiększyć ruchomość stawów, które z wiekiem potrafią naprawdę dokuczać i być powodem sporych problemów zdrowotnych.

Jak przebiega wizyta i jak się do niej przygotować?

Najważniejszym elementem pierwszej wizyty jest dogłębny wywiad lekarski. Ortopeda musi poznać nasze dolegliwości oraz historię urazów, którym ulegliśmy w ciągu całego życia dlatego przed wizyta warto zapisać sobie wszelkie informacje tego typu. Jeśli udajemy się na wizytę z powodu bólu w konkretnym miejscu warto pokusić się o wcześniejsze wykonanie zdjęcia RTG tego miejsca a nawet o wykonanie badania CRP, które może pomóc wskazać występowanie stanów zapalnych w naszym ciele.

Kolejnym etapem wizyty jest sprawdzenie ruchomości stawów oraz ich położenie. Dobry ortopeda powinien wnikliwie sprawdzić ruchomość wszystkich większych stawów ciała oraz ocenić stan kręgosłupa. Niestety często zdarza się, że pierwsza wizyta jest tylko wstępem do kolejnych, ponieważ ortopeda często nie jest w stanie postawić konkretnej diagnozy bez zlecenia dalszych badań, takich jak USG, tomografia komputerowa, RTG oraz rezonans magnetyczny.  Każdy dobry i odpowiedzialny ortopeda postawi diagnozę dopiero, gdy pozna nasz przypadek z każdej możliwej strony i będzie w pełni przekonany o słuszności leczenia, dlatego w przypadku tej specjalizacji należy uzbroić się w cierpliwość i być przygotowanym do odbycia kilku wizyt.

Niestety jeśli chcemy skorzystać z wizyty ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia musimy udać się do lekarza rodzinnego po odpowiednie skierowanie do poradni ortopedycznej. Taka konsultacja będzie bezpłatna, jednak terminy mogą być znacznie opóźnione. Jeśli nie chcemy lub nie możemy czekać warto jest poszukać opinii online o  lekarzach ortopedach przyjmujących w gabinetach prywatnych i umówić się na taką wizytę. Oczywiście konsultacja taka będzie płatna https://ortho-expert.pl/cennik/, jednak to już do nas należy decyzja czy warto jest czekać, czy może problem jest zbyt skomplikowany  i wymaga natychmiastowej porady.

 

angielski