Add your content here
Add your content here

Kamery sportowe – do czego ich używać i jakie akcesoria wybrać?

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym kolarzem i chcesz zostawić sobie pamiątkę z wymagającej trasy, czy może uprawiasz freerunning, a swoimi wyczynami chcesz pochwalić się na Youtube, kamery sportowe to rozwiązanie dla ciebie https://vobis.pl/foto/akcesoria! Urządzenia te nie tylko pozwalają w wygodny sposób nagrywać każdy rodzaj wyczynów sportowych (od skoków ze spadochronem, przez jazdę na deskorolce, aż po surfowanie), ale także, wbrew stereotypowi, są na tyle zaawansowane technologicznie, że zapewniają jakość nagrania lepszą niż w twoim smartfonie! W niniejszym wpisie przyjrzymy się najważniejszym zastosowaniem kamer sportowych, a także dokonamy przeglądu najprzydatniejszych akcesoriów!

Jakie są najczęstsze zastosowania kamer sportowych?

Choć po kamery sportowe najczęściej sięgają amatorscy sportowcy i fani mocnych wrażeń, sprzęt tego typu bywa wykorzystywany przez profesjonalnych filmowców, zarówno w przypadku zdjęć lotniczych wykonywanych z drona, jak i nawet… kręcenia profesjonalnych filmów! Przykładem tego jest rosyjska, pełnometrażowa produkcja z 2015 roku nosząca tytuł Harcore Henry, którą w całości nakręcono za pomocą kamer sportowych, a następnie, po montażu i stworzeniu efektów specjalnych, wypuszczono do kin na całym świecie (w tym także i w Polsce). Ten rodzaj sprzętu jest najczęściej wykorzystywany do:

 • nagrywania freerunu i parkouru;
 • rejestrowania sportów ekstremalnych takich jak skoki spadochronowe, skoki na bungee, paralotniarstwo itp.;
 • uwieczniania trików deskorolkowych, waveboardowych itd.;
 • nagrywania jazdy na rowerze;
 • rejestrowania sportów zimowych (narciarstwo) oraz wodnych (surfing)
 • tworzenia materiałów z wycieczek turystycznych i zwiedzania rozmaitych obiektów;
 • nagrywania amatorskich filmów fabularnych (co spowodowane jest dobrą jakością video oraz licznymi akcesoriami);
 • robienia zdjęć z podróży (kamera sportowa sprawdza się jako mały i przenośny aparat działający “na pstryknięcie”).

Oczywiście przy odrobinie kreatywności oraz dobrych chęci łatwo jest wymyślić inne zastosowanie kamer sportowych, które przydają się także jako np. zapasowa kamera samochodowa do użytku w przypadku awarii podstawowej, albo też jako… przyrząd do śledzenia życia kotów i psów pod nieobecność właścicieli! 

Rodzaje akcesoriów do kamer sportowych

Na rynku znaleźć można tysiące (nie przesadzamy!) akcesoriów do kamery sportowych. Łatwo jest się w tym rozgardiaszu pogubić, a spora część z tego typu produktów pełni funkcję niezbyt praktycznych ciekawostek. By ułatwić ci wybór przygotowaliśmy krótki przegląd najważniejszych rodzajów akcesoriów do kamer sportowych wraz z konkretnymi propozycjami na ich zastosowanie!

Obudowy, czyli wodoodporność ochrona przed pyłem

Jako że kamery sportowe zazwyczaj wykorzystywane są w warunkach niezwykle nieprzyjaznych dla sprzętu elektronicznego, obudowa stanowi niezwykle istotny dodatek do każdego egzemplarza sprzętu. Większość firm oferuje w gratisie wodoodporna obudowę, która jest co prawda dość ciężka i niewygodna, ale chroni elektronikę urządzenia nie tylko przed wodą, ale też przed pyłem, kurzem i piachem. Warto także zauważyć, że wodoodporne obudowy są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych materiałów, które chronią sprzęt przed uderzeniami mechanicznymi – ten rodzaj akcesoriów stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników sportów ekstremalnych, w którym kamera narażona jest na uszkodzenia fizyczne. Alternatywą dla ciężkich, wodoodpornych osłon są lekki obudowy z silikonu lub aluminium, które idealnie sprawdzą się podczas biegania czy zwykłego zwiedzania atrakcji turystycznych.

Monopod – selfie sticki i nie tylko

Monopod jest idealnym rodzajem uchwytu przy casualowym korzystaniu z kamery. Na rynku znaleźć można różne rodzaje monopodów. Trzy najpopularniejsze to:

 • ramię teleskopowe;
 • selfie stick;
 • gimbal.

Te dwa pierwsze różnią się przede wszystkim… nazwą. Większość selfie sticków posiada praktycznie te same właściwości, co ramiona teleskopowe, które zazwyczaj są dłuższe i wyposażone w większą ilość funkcji https://vobis.pl/foto/torby-i-pokrowce. Natomiast gimbale są sprzętem przeznaczonym przede wszystkim dla bardziej wymagających użytkowników kamer sportowych, którzy chcą w pełni wykorzystać możliwości techniczne sprzętu przy nagrywaniu np. skoków spadochronowych.

Uchwyty, czyli do wyboru, do koloru

Trzecią najpopularniejszą grupą akcesoriów do kamer sportowych są uchwyty do różnego rodzaju powierzchni. Na rynku znaleźć można właściwie każdy rodzaj umocowań, od takich na kierownicę i szyby, przez uchwyty na plecak, aż po specjalistyczne hełmy umożliwiające efektywne symulowanie perspektywy pierwszej osoby. Odpowiedni uchwyt warto jest dobrać w zależności od sposobu wykorzystywania urządzenia, ale każdy użytkownik kamer sportowych powinien być wyposażony w najpopularniejsze rodzaje mocowań, czyli uchwyt na głowę, na kierownicę oraz tzw. klips obrotowy, który pozwala na zamontowanie kamery… tak właściwie prawie wszędzie – uchwyt ten ogranicza jedynie wyobraźnia użytkownika! Na sam koniec ciekawostka: istnieje specjalny uchwyt kastetowy, który umożliwia przyczepienie kamery do dłoni. Jest on nie tylko wygodny, ale przydatny przy nagrywaniu m.in. jazdy na rowerze.