Jak długo powinno się utwardzać lakier hybrydowy w lampie LED?
Jak długo powinno się utwardzać lakier hybrydowy w lampie LED? Każda stylistka paznokci, która chce wykonywać manicure hybrydowy, powinna zaopatrzyć się w lampę LED. Bez niej nie uda nam się ani wykonanie manicure za pomocą lakierów hybrydowych ani żeli do paznokci. Wiele kobiet ma jednak problem z tym, jak długo utwardzać lakier hybrydowy w lampie LED. Doskonale wiemy, że zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie naświetlanie paznokcia może źle się skończyć.
Nie tylko lakier
Praca z lampą LED wcale nie jest tak prosta, jak nam się często wydaje. Problem stanowi fakt, iż musimy utwardzić nie tylko lakier, ale i bazę oraz top. Sam czas utwardzania bazy trwa od 30 sekund do minuty. Natomiast czas utwardzania topu może wynieść od 30 sekund do nawet 4. minut! Skąd te różnice? Otóż przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę fakt, iż na rynku dostępne są przeróżne lampy LED. Różnice między nimi polega głównie na mocy żarówek. Im większa ich moc, tym krócej będziemy utwardzać lakier, bazę oraz top. Niemniej jednak wraz z mocą lampy rośnie również jej cena.
Zwyczajną lampę kupimy już za 100 zł, jednak jej moc będzie niewielka. Weźmy pod uwagę, że ma to ogromne znaczenie przy samodzielnym wykonywaniu manicure. Zazwyczaj bowiem chcemy wykonać go jak najszybciej. Jeśli mamy słabą lampę, nasz manicure może potrwać nawet 2 godziny! Dotyczy to zarówno hybrydy, jak i kolorowych żeli do paznokci. Przykładowo lampy LED 8W mają o wiele mniejszą moc, niż lampy v 36W.
Jak długo utwardzać hybrydę?
Zacznijmy od tego, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak długo powinnyśmy utwardzać lakier hybrydowy. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju lampy, ale również od konkretnego lakieru. Nie jest tajemnicą, że lakiery o mocnej, nasyconej barwie, wymagają dłuższego utwardzania. Jeśli zaś wybieramy lekkie, pastelowe kolory, to zwykle utwardzamy je nieco krócej. Standardowo w lampie o słabszej mocy hybrydę utwardzamy około minuty. Natomiast w przypadku mocniejszych lamp utwardzanie trwa nieco krócej, bo pół minuty, a nawet 20 sekund.
Bardzo dobrej jakości lampy potrafią utwardzić lakier nawet w 10 sekund! Niemniej jednak i tu jest pewien haczyk. Otóż producenci konkretnych modeli lamp zwykle radzą, aby do manicure używać ich produktów. Zalecenia podane na danym lakierze dotyczą więc utwardzania w lampie tego samego producenta.
Jeśli mamy inną lampę, to niestety, zalecenie może okazać się bezużyteczne? Choć istnieją pewne wytyczne na temat utwardzania lakieru w lampach o konkretnej mocy, to tak naprawdę musimy znaleźć idealny czas metodą prób i błędów. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od tego, czy utwardzamy lakier bardzo jasny, czy też bardzo ciemny. Ilość napigmentowania wpływa na to, jak długo będziemy utwardzać lakier hybrydowy. Jeśli nie chcemy mieć podobnych dylematów, kupujmy lakiery od producenta, od którego posiadamy lampę LED. Zakupów możemy dokonać w sklepie kosmetycznym bądź też w hurtowni kosmetycznej. Pamiętajmy, że utwardzamy każdą warstwę lakieru, a nie tylko pierwszą bądź ostatnią. Lakier hybrydowy nie wysycha bowiem tak, jak lakier standardowy. Proces wysuszania odbywa się właśnie w lampie.
Jakich błędów nie popełniać?
Początkujące stylistki paznokci często utwardzają hybrydę zbyt krótko lub zbyt długo. Niestety, ani jeden ani drugi sposób nie niosą ze sobą nic dobrego. Czasami wydaje nam się, że jeśli potrzymamy paznokieć w lampie parę sekund mniej, to nic się nie stanie. Takie przeświadczenie mają zwykle osoby, którym zależy na szybkim skończeniu zabiegu. Niemniej jednak skracanie czasu utwardzania może spowodować, że lakier nie przywrze do płytki paznokcia. Efekt może nie być zauważalny od razu. Tymczasem po kilku dniach lakier może zacząć się marszczyć, a nawet odchodzić od paznokcia. Efekt będzie więc mierny i bardzo krótkotrwały.
Zbyt długie utwardzanie lakieru także nie będzie najlepszym pomysłem. Dlaczego? Otóż może ono spowodować, że lakier straci swój blask. Mocno nasycone kolory mogą zwyczajnie wypłowieć. W tym przypadku lakier także może zacząć się marszczyć czy odchodzić od paznokcia. Oczywiście jeśli spóźnimy się sekundę z wyjęciem paznokcia, nic się nie stanie. Niemniej jednak przedłużanie czy skracanie utwardzania nie jest dla nas korzystne. Mitem jednak zaś, że zbyt długie trzymanie paznokcia w lampie może powodować nowotwory. Swego czasu pojawiły się pogłoski, jakoby manicure hybrydowy miał przyczyniać się do powstawania czerniaka.
Niektóre kobiety, choć wystraszone, nie potrafiły zrezygnować z manicure hybrydowego. Postanowiły więc wyciągać paznokieć z lampy nieco szybciej. Tymczasem lekarze zdementowali te pogłoski. Otóż stopień napromieniowania paznokcia jest bardzo niewielki. Nawet, jeśli wykonujemy manicure raz na miesiąc, to nie przyczyni się on do powstania nowotworu w naszym organizmie. Utwardzanie lakieru za pomocą lampy LED nie jest opalaniem bez kremu z filtrem. Nie warto więc utwardzać lakieru szybciej, niż zaleca producent. Zbyt długie utwardzanie także nie przyczyni się do powstania nowotworu, jednak będzie mieć zły wpływ na efekt naszej pracy.