Add your content here
Add your content here

Ile tapety na ścianę?

Ile tapety na ścianę?

Tapety nadal są najchętniej stosowaną okładziną ścienną. Różnorodność rodzajów, kolorów i wzorów pozwala wybrać odpowiedni egzemplarz do każdego pomieszczenia. Pokój dziecięcy, salon, przedpokój, sypialnia, a nawet kuchnia i łazienka w nowoczesnym wzornictwie współczesnych tapet stanowią niedościgniony wzór klasy i szyku. Przy wyborze tapety nie lada kłopot stanowi sprawa ilości tapety, którą chcemy zakupić. Sklep z tapetami co oferuje pomoc w wymiarowaniu, ale lepiej nie zostawiać tej sprawy na ostatnią chwilę i samodzielnie policzyć wcześniej, jaką ilość rolek należy zakupić.

Jakie tapety kupić do mieszkania?

Różnorodność rodzajów i wzorów tapet jest ogromna. Możemy zdecydować się na tapetę gładką, z lekką fakturą, tapetę 3D, lub tapetę ze wzorem. Wszystko zależy od aranżacji mieszkania i stylu, który preferujemy. Warto zwrócić również uwagę na rodzaje tapet, ponieważ nie każda tapeta nadaje się do każdego pomieszczenia. Przykładowo wybierając tapety na ścianę do salonu, lub sypialni dobrą decyzją jest postawienie na tapety na flizelinie, tapety z włókna naturalnego, lub dwuwarstwowe papierowe. Hol, czy też przedpokój jest bardziej narażony na zabrudzenia, ponieważ to tutaj rozbieramy się z okrycia wierzchniego i obuwia tuż po wejściu do domu. W tych pomieszczeniach sprawdzą się trwalsze tapety i okładziny. Idealny jest korek, lub tapeta tekstylna. Kuchnia jest pomieszczeniem wilgotnym, tak jak łazienka, dlatego tutaj należy wybrać tapetę do zadań specjalnych. Zmywalna nowoczesna tapeta w kwiaty z włókna szklanego, lub  winylowa – obie odporne na zawilgocenie, to doskonały wybór. Pozostaje jeszcze pokój dziecięcy, gdzie pociechy zaskakują swoją kreatywnością, która nie zawsze idzie w parze z naszym zamiłowaniem do czystości. Papierowe tapety są w pełni naturalne i tworzą przyjazny mikroklimat, ponadto występują w wielu ciekawych kolorowych wzorach, podobnie jak tapety na flizelinie. W przypadku nadmiernej kreatywności warto zafundować milusińskim tapetę, która jednocześnie jest tablicą. Tapeta tablicowa występuje najczęściej w opcji samoprzylepnej i dziecko z powodzeniem może pisać i malować po niej kredą, a następnie zmyć swoją radosną twórczość.

Standardowy sposób liczenia – ilość rolek

Rolka tapety, po którą sięgamy na półkę, z reguły ma standardowe wymiary, czyli 53 centymetry szerokości i 10 metrów długości. Każdy sklep internetowy z tapetami zawsze jednak podaje wymiary w opisie, nawet jeśli tapeta ma standardowe wymiary, często dostępne są również kalkulatory online, w których z łatwością można obliczyć potrzebny metraż tapety i ilość rolek. Najczęstszym powodem pomyłek w obliczeniach są sytuacje, kiedy to sklepy czy to internetowe, czy też stacjonarne, w swojej ofercie mają również tapety o niestandardowych wymiarach. Wtedy rolka tapety może mieć przykładowo 70 cm szerokości, a ilość rolek liczona jest w tym przypadku inaczej. Z reguły w budownictwie mieszkaniowym z wielkiej płyty wysokość pomieszczeń oscyluje w granicach od 2,40  do 2,50 metra. W budynkach jednorodzinnych może to być nawet do 2,80 metra. Jak więc policzyć ilość tapety na flizelinie do salonu? Jest to bardzo proste, jeśli tapeta nie posiada wzoru. Najpierw mierzymy długość wszystkich ścian i wysokość pomieszczenia. Następnie znając wymiary jednej rolki tapety, liczymy, ile pasów będziemy potrzebowali w sumie. Przykład. Pomieszczenie ma wysokość 2,50 metra, a łączna długość ścian wynosi 20 metrów. Z jednej rolki otrzymamy 4 pasy tapety. Oznacza to, że licząc lekki zapas, z jednej rolki otrzymamy około 2 metrów bieżących wytapetowanej ściany. Dzieląc 20 metrów ścian przez 2 metry, otrzymamy ilość 10 rolek, potrzebnych do wytapetowania całego pomieszczenia.

Tapety ze wzorem – wyższy poziom trudności

Tapety gładkie charakteryzują się łatwością w obliczeniu metrażu, oraz łatwością samego tapetowania z uwagi na fakt braku konieczności dopasowania wzoru. Co jednak w sytuacji, kiedy zamarzy nam się tapeta ścienna kwiaty? To już wyższy poziom trudności, ponieważ dopasowanie wzoru wiąże się z bardziej skomplikowanymi obliczeniami metrażu. W obliczeniach należy uwzględnić wymiar odpowiadający przesunięciu wzoru. Jeśli tapeta ma przesunięcie wzoru do 2 cm, z reguły nie trzeba uwzględniać tego przy wymiarowaniu. Jeśli jednak jest to 20, 30, a nierzadko nawet 40 cm – to już znacząca różnica. Tak więc z jednej rolki otrzymamy nie 4, ale 3 pasy tapety na ścianie. Obliczając ilość rolek, należy mieć to na względzie. Co w przypadku okien i drzwi? Możemy odjąć wymiar od obliczeń i kupić mniej tapety, jednak bezpieczniej jest nie uwzględniać tego braku. Powód jest prozaiczny – pozostała tapeta może przydać się w przyszłości na naprawę zliczonych pod wpływem użytkowania fragmentów. Wyjątkiem są duże drzwi tarasowe sięgające od podłogi niemal do sufitu, ponieważ w tym przypadku różnica jest znacząca i realnie przekłada się często nawet na 2 pasy tapety.

Sklep z tapetami to fascynujące miejsce pełne barw, form i wzorów, jednak zanim kupimy tapetę, która nas zachwyciła, pamiętajmy o zmierzeniu pomieszczenia i obliczeniu ilości potrzebnej tapety.