Add your content here
Add your content here

Ile tapety na ścianę?

Ile tapety na ścianę?

Tapety nadal są najchętniej stosowaną okładziną ścienną. Różnorodność rodzajów, kolorów i wzorów pozwala wybrać odpowiedni egzemplarz do każdego pomieszczenia. Pokój dziecięcy, salon, przedpokój, sypialnia, a nawet kuchnia i łazienka w nowoczesnym wzornictwie współczesnych tapet stanowią niedościgniony wzór klasy i szyku. Przy wyborze tapety nie lada kłopot stanowi sprawa ilości tapety, którą chcemy zakupić. Sklep z tapetami https://www.outlet-tapet.pl/tapety-w-paski co oferuje pomoc w wymiarowaniu, ale lepiej nie zostawiać tej sprawy na ostatnią chwilę i samodzielnie policzyć wcześniej, jaką ilość rolek należy zakupić.

Jakie tapety kupić do mieszkania?

Różnorodność rodzajów i wzorów tapet jest ogromna. Możemy zdecydować się na tapetę gładką, z lekką fakturą, tapetę 3D, lub tapetę ze wzorem. Wszystko zależy od aranżacji mieszkania i stylu, który preferujemy. Warto zwrócić również uwagę na rodzaje tapet, ponieważ nie każda tapeta nadaje się do każdego pomieszczenia. Przykładowo wybierając tapety na ścianę do salonu https://www.outlet-tapet.pl/ekskluzywne-tapety-wloskie-angielskie-i-szwedzkie, lub sypialni dobrą decyzją jest postawienie na tapety na flizelinie, tapety z włókna naturalnego, lub dwuwarstwowe papierowe. Hol, czy też przedpokój jest bardziej narażony na zabrudzenia, ponieważ to tutaj rozbieramy się z okrycia wierzchniego i obuwia tuż po wejściu do domu. W tych pomieszczeniach sprawdzą się trwalsze tapety i okładziny. Idealny jest korek, lub tapeta tekstylna. Kuchnia jest pomieszczeniem wilgotnym, tak jak łazienka, dlatego tutaj należy wybrać tapetę do zadań specjalnych. Zmywalna nowoczesna tapeta w kwiaty z włókna szklanego, lub  winylowa – obie odporne na zawilgocenie, to doskonały wybór. Pozostaje jeszcze pokój dziecięcy, gdzie pociechy zaskakują swoją kreatywnością, która nie zawsze idzie w parze z naszym zamiłowaniem do czystości. Papierowe tapety są w pełni naturalne i tworzą przyjazny mikroklimat, ponadto występują w wielu ciekawych kolorowych wzorach, podobnie jak tapety na flizelinie. W przypadku nadmiernej kreatywności warto zafundować milusińskim tapetę, która jednocześnie jest tablicą. Tapeta tablicowa występuje najczęściej w opcji samoprzylepnej i dziecko z powodzeniem może pisać i malować po niej kredą, a następnie zmyć swoją radosną twórczość.

Standardowy sposób liczenia – ilość rolek

Rolka tapety, po którą sięgamy na półkę, z reguły ma standardowe wymiary, czyli 53 centymetry szerokości i 10 metrów długości. Każdy sklep internetowy z tapetami https://www.outlet-tapet.pl/c/oferta/hurtownia-tapet/ zawsze jednak podaje wymiary w opisie, nawet jeśli tapeta ma standardowe wymiary, często dostępne są również kalkulatory online, w których z łatwością można obliczyć potrzebny metraż tapety i ilość rolek. Najczęstszym powodem pomyłek w obliczeniach są sytuacje, kiedy to sklepy czy to internetowe, czy też stacjonarne, w swojej ofercie mają również tapety o niestandardowych wymiarach. Wtedy rolka tapety może mieć przykładowo 70 cm szerokości, a ilość rolek liczona jest w tym przypadku inaczej. Z reguły w budownictwie mieszkaniowym z wielkiej płyty wysokość pomieszczeń oscyluje w granicach od 2,40  do 2,50 metra. W budynkach jednorodzinnych może to być nawet do 2,80 metra. Jak więc policzyć ilość tapety na flizelinie do salonu https://www.outlet-tapet.pl/okleiny? Jest to bardzo proste, jeśli tapeta nie posiada wzoru. Najpierw mierzymy długość wszystkich ścian i wysokość pomieszczenia. Następnie znając wymiary jednej rolki tapety, liczymy, ile pasów będziemy potrzebowali w sumie. Przykład. Pomieszczenie ma wysokość 2,50 metra, a łączna długość ścian wynosi 20 metrów. Z jednej rolki otrzymamy 4 pasy tapety. Oznacza to, że licząc lekki zapas, z jednej rolki otrzymamy około 2 metrów bieżących wytapetowanej ściany. Dzieląc 20 metrów ścian przez 2 metry, otrzymamy ilość 10 rolek, potrzebnych do wytapetowania całego pomieszczenia.

Tapety ze wzorem – wyższy poziom trudności

Tapety gładkie charakteryzują się łatwością w obliczeniu metrażu, oraz łatwością samego tapetowania z uwagi na fakt braku konieczności dopasowania wzoru. Co jednak w sytuacji, kiedy zamarzy nam się tapeta ścienna kwiaty? To już wyższy poziom trudności, ponieważ dopasowanie wzoru wiąże się z bardziej skomplikowanymi obliczeniami metrażu. W obliczeniach należy uwzględnić wymiar odpowiadający przesunięciu wzoru. Jeśli tapeta ma przesunięcie wzoru do 2 cm, z reguły nie trzeba uwzględniać tego przy wymiarowaniu. Jeśli jednak jest to 20, 30, a nierzadko nawet 40 cm – to już znacząca różnica. Tak więc z jednej rolki otrzymamy nie 4, ale 3 pasy tapety na ścianie. Obliczając ilość rolek, należy mieć to na względzie. Co w przypadku okien i drzwi? Możemy odjąć wymiar od obliczeń i kupić mniej tapety, jednak bezpieczniej jest nie uwzględniać tego braku. Powód jest prozaiczny – pozostała tapeta może przydać się w przyszłości na naprawę zliczonych pod wpływem użytkowania fragmentów. Wyjątkiem są duże drzwi tarasowe sięgające od podłogi niemal do sufitu, ponieważ w tym przypadku różnica jest znacząca i realnie przekłada się często nawet na 2 pasy tapety.

Sklep z tapetami to fascynujące miejsce pełne barw, form i wzorów, jednak zanim kupimy tapetę, która nas zachwyciła, pamiętajmy o zmierzeniu pomieszczenia i obliczeniu ilości potrzebnej tapety.