Add your content here
Add your content here

Ile kosztuje zdrowa żywność?

Ile kosztuje zdrowa żywność?

Ludzie coraz bardziej dbają o swoje zdrowie. Wysoka świadomość zagrożenia, jakie niosą za sobą choroby cywilizacyjne wzmaga starania o prowadzenie zdrowego trybu życia. Wiąże się z tym nie tylko uprawianie sportu i korzystanie z usług siłowni, ale też sięganie po odpowiednie produkty żywieniowe i stosowanie diet. Czym jest zdrowa żywność i ile kosztuje wprowadzenie jej do swojego jadłospisu?

Czym jest zdrowa żywność?

To grupa tych wszystkich produktów, które mają naturalne pochodzenie, nie pochodzą z masowej produkcji i nie zawierają chemikaliów. Wyklucza to zarówno stosowanie sztucznych nawozów, jak i substancji przyspieszających wzrost, aromatów, barwników i korzystanie z modyfikacji genetycznej. W przypadku produktów odzwierzęcych nie powinno używać się w czasie hodowli antybiotyków i hormonów wzrostu, za to wskazane jest karmienie zwierząt naturalnymi paszami.

Spożywanie jedzenia pochodzącego z ekologicznych upraw i hodowli ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie tylko ograniczamy spożycie szkodliwych substancji, które wynikają ze stosowania oprysków, barwników czy ulepszaczy smaku, ale też mamy pewność co do świeżości produktów. Jako że w ich produkcji nie stosuje się konserwantów, nie można sztucznie przedłużać ich żywotności, a co za tym idzie – mamy kontrolę nad ich świeżością. Jest to bardzo ważne w przypadku zakupów online, gdzie nie możemy dotknąć produktu i obejrzeć go na żywo, więc mając zapewnienie co do ekologicznego pochodzenia, jesteśmy w stanie ocenić, czy produkt nie miał sztucznie przedłużanej daty ważności. Ponadto produkcja zdrowej żywności jest odciążeniem dla środowiska, ponieważ zmniejsza zużycie nawozów i ogranicza erozję gleby. Jest też bardziej humanitarna w stosunku do zwierząt hodowlanych. Mają one możliwość przebywania na świeżym powietrzu, posiadają więcej miejsca do swobodnego przemieszczania się, przez co pozostają w lepszym zdrowiu przez dłuższy okres czasu. Zdrowe jedzenie ma też wyższą zawartość substancji odżywczych, które są bardzo pożądane w naszych organizmach, przykładowo kwasów tłuszczowych omega-3. Często nie zawiera też substancji alergicznych, które są zawarte w konserwantach czy innych środkach służących przyspieszonemu wzrostowi.

Sprawdź koniecznie:

Koszty zdrowej żywności

Wiele osób zniechęca się do wprowadzenia zdrowej diety ze względu na powszechną opinię, iż takie produkty są znacznie droższe od ich konwencjonalnych odpowiedników. Czy jest tak w rzeczywistości? Przyjrzyjmy się podstawowym produktom. Chleb żytni na zakwasie to koszt około 12 złotych za kilogram, a chleb bezglutenowy to nawet 30 złotych. W przeliczeniu na bochenki okazuje się, że to kilkukrotnie więcej niż za zwykły chleb. Podobnie sprawa ma się z mlekiem. Mleko bio jest ponad dwukrotnie droższe od zwykłego mleka UHT. Również ceny mąki w przeliczeniu na kilogram znacznie się różnią, w zależności od wybranego przez nas wariantu. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, rozbieżności cenowe ponownie wynoszą około dwukrotności ceny produktów zwykłych. Można pokusić się o zakup owoców i warzyw w sklepie internetowym, ponieważ tam z pewnością będą nieco tańsze. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku innych produktów, takich jak makarony czy przekąski. Ceny w sklepach różnią się między kategoriami zwykłej i zdrowej żywności kilkukrotnie. Nie można się dziwić, koszty produkcji rolnictwa ekologicznego znacznie przewyższają produkcję masową. Jednak sprawia to, że zdrowe odżywianie nie jest na każdą kieszeń, a z pewnością nie w sklepach stacjonarnych. Wyjątkiem mogą być sklepy ze słodyczami, które najczęściej nie mają zdrowych alternatyw.

Sklepy internetowe

Okazuje się jednak, że istnieje rozwiązanie, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy, ciesząc się zdrową żywnością. W sieci od niedawna funkcjonują delikatesy internetowe. Proponują one całą gamę różnych produktów z możliwością dowozu, w atrakcyjnych cenach. Ich olbrzymią przewagą nad tradycyjnymi sklepami jest bardzo szeroki asortyment i możliwość jego plądrowania za pomocą wyszukiwarki. Nie trzeba przeszukiwać półek sklepowych w pogoni za danym produktem, wystarczy wpisać jego producenta lub nazwę w pasku zapytań. Zamówienia są dostarczane do domu, dzięki czemu nie trzeba ich dźwigać i transportować własnym samochodem. W ten sposób można kupić wszystko, nawet warzywa i owoce online! Da się sprawdzić datę ważności tych produktów, dlatego zawsze przychodzą świeże. Ponadto zamówienia są kompletowane na bieżąco, a producenci produktów przywożą je na magazyn w dniu dostawy, więc można być pewnym ich nienaruszonego stanu. Nie należy obawiać się o produkty, które trzeba przechowywać w niskich temperaturach – samochody dostawcze posiadają przestrzeń o obniżonej temperaturze. Same dostawy można zaplanować, wybierając odpowiednią dla nas godzinę, a w razie potrzeby – odłożyć ją w czasie lub zmienić zawartość koszyka. Okazuje się też, że produkty zakupywane w internecie nie są droższe od tych w sklepie stacjonarnym, a wręcz przeciwnie – często można odnaleźć je w atrakcyjniejszych cenach. Dotyczy to między innymi słodyczy online czy produktów mrożonych. Co więcej, kupując w sieci oszczędzamy, ponieważ mamy lepszą kontrolę nad naszym koszykiem.