Add your content here
Add your content here

Ile kosztuje kurs żeglarski?

Ile kosztuje kurs żeglarski?

Marzenie o swobodnym żeglowaniu po akwenach wodnych to jedno z najstarszych marzeń człowieka. Towarzyszy populacjom z dostępem do wód żeglownych, ale i takim, które mogą cieszyć się niewielkim ich zasobem. Jeszcze niedawno możliwość żeglowania po jeziorach i wodach morskich należała do uprzywilejowanych grup, dzisiaj dostępna jest właściwie dla każdego.

Kurs na patent żeglarski w Szczecinie

Wielu osobom, szczególnie tym, które mieszkają z dala od akwenów wodnych, wydaje się, że zdobycie uprawnień do żeglowania jachtem czy motorówką jest niezwykle skomplikowane, a otrzymanie patentu żeglarskiego wręcz niemożliwe. Tymczasem każdy żeglarz przemieszczający się dziś po wodach musiał gdzieś zacząć swoją przygodę z żeglarstwem, a wielu z nich pochodzi z miejscowości, których lokalizacja nie dawała im żadnej szansy. Kurs na patent żeglarza jachtowego w Szczecin to  najprostszy sposób na spełnienie marzeń. Żeglarzem można zostać w każdym wieku, w przypadku dzieci jest to najczęściej proces związany z wakacyjnymi obozami żeglarskimi, natomiast osoby dorosłe swój patent żeglarski zdobywają szybko i skutecznie na kursie żeglarskim dla dorosłych w Szczecinie.

Kursy żeglarskie, czyli kto potrzebuje patent żeglarski?

Ile kosztuje kurs żeglarski?Obowiązek posiadania patentu żeglarskiego, czyli potwierdzenia umiejętności kierowania jachtem określonej wielkości i typu na określonych wodach reguluje ustawa o żegludze śródlądowej z 2013r. i kolejne rozporządzenia ministerialne. Patent żeglarski na polskich wodach niezbędny jest do kierowania jachtem żaglowym o dł. kadłuba powyżej 7,5m lub jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10kW. Wyjątkiem są jachty motorowe o dł. kadłuba do 13m i mocy silnika do 75kW z ograniczoną prędkością do 15km/h.

Jednym słowem, patent żeglarski lub patent motorowodny musi posiadać każda osoba, która pragnie samodzielnie pływać większymi jednostkami. Dlatego, jeżeli marzymy o żeglowaniu po np. wodach Morza Śródziemnego i spędzaniu wakacji pomiędzy greckimi wysepkami, zdobycie uprawnień jest niezbędne. Dotyczy to oczywiście osób kierujących jednostkami, pasażerowie nie potrzebują żadnych dokumentów.

Polecamy szkolenia żeglarskie :

Żeglarstwo dla początkujących, czyli od czego zacząć?

Oferta kursów żeglarskich i motorowodnych jest olbrzymia i różnorodna, skierowana do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Szkolenia mogą trwać jeden tydzień i mają one wówczas charakter niezwykle intensywny lub dwa tygodnie, gdzie wszystkie składowe kursu łatwiej dopasować do swoich zajętości. Opcją dla obu rodzajów kursów są rejsy szkoleniowe, które umożliwiają zdobycie patentu sternika jachtowego w czasie jednego weekendu.
Każdy kurs, bez względu na swoją formę, składa się z zajęć praktycznych oraz wykładów. Zwykle organizatorzy kursów, zgodnie z najnowszymi trendami szkoleniowymi, udostępniają kursantom materiały do nauki jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Ma to na celu umożliwienie uczestnikom kursu rozpoczęcie przygotowań teoretycznych do zdania egzaminu wcześniej a podczas kursu tylko weryfikowanie treści.

W kursie mogą wziąć udział również takie osoby, które nigdy wcześniej nie żeglowały. Zwykle organizatorzy kursów nie wymagają również od uczestników umiejętności pływania, zakładając, że podczas żeglugi będą one miały na sobie kamizelki ratunkowe. Jednak żeglarstwo dla początkujących to świetna okazja, by również umiejętność pływania doprowadzić do punktu, w których spełnia ono wymogi bezpieczeństwa na wodzie. Sztuka pływania to podstawowa umiejętność życiowa tak jak prowadzenie pojazdów drogowych.

Rozporządzenie ministerialne z 2013r. zniosło obowiązek udziału w szkoleniu przed egzaminem na patent żeglarski. Oznacza to, że jeżeli już posiadło się umiejętność żeglowania, nawet na mniejszych akwenach, nie trzeba brać udziału w kursie, można natomiast zapisać się od razu na egzamin. Niemniej znawcy tematu zalecają zawsze zapisanie się na kurs, by tam odświeżyć czy usystematyzować zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności pod okiem instruktorów żeglarstwa. To zdecydowanie jest ważniejsze niż nawet sam fakt zdobycia patentu.

Cena patentu żeglarskiego w Szczecinie

Organizatorzy kursów żeglarskich i motorowodnych co roku przygotowują ofertę zawierającą wszystkie dostępne warianty skierowanie do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla młodzieży zaleca się zwykle dwu lub tygodniowe obozy szkoleniowe zakończone zdobyciem patentu żeglarza jachtowego, Ich cena oscyluje wokół 2.500zł ze wszystkimi kosztami. Podobnie kształtuje się cena rejsów morskich tygodniowych po Zatoce Gdańskiej, droższe będą rejsy do Chorwacji. Wakacyjne kursy stacjonarne dwutygodniowe, bez weekendów to koszt ok. 1300 zł. Weekendowe kursy intensywnej nauki przez np. 5 weekendów kosztują również ok. 1300 zł. Kurs żeglowania dostępny jest również w formie indywidualnych lekcji przygotowujących do egzaminu. Koszt jednych zajęć na wodzie to ok. 550 zł. Sam egzamin na żeglarza jachtowego natomiast kosztuje 125 zł dla młodzieży i 250 zł dla dorosłych. Egzamin na sternika morskiego to już koszt odpowiednio 175 zł i 350 zł.

niemiecki