Add your content here
Add your content here

Co warto wiedzieć o rozliczaniu podatków

Na ogół uzyskujemy różne dochody z tytułu pracy, którą wykonujemy. Być może pracujemy na etacie, więc nie do końca mamy świadomość tego, jak wysokie podatki płacą przedsiębiorcy w naszym kraju. Od niedawna płacimy 17% podatek dochodowy, jednak nie oznacza to, że to jedyne koszty przedsiębiorców. Okazuje się, że rozliczenie podatków w naszym kraju nie zawsze jest proste, dlatego często zlecamy to biurom rachunkowym. Mamy wtedy pewność, że wszystko będzie rozliczone poprawnie. Raczej wolimy unikać błędów, bo później musielibyśmy składać korektę. Do tej pory najczęściej wypełnialiśmy PIT 37, które jest popularną deklaracją ze względu na to, że możemy umieścić w niej kwoty z pozyskanych dochodów. Od tego roku nie będziemy już musieli tego robić, gdyż zrobi to Urząd Skarbowy.

Rozliczenie podatków – prostsze niż dawniej

 Inaczej rozliczają się przedsiębiorcy, którzy najczęściej powierzają rozliczenie podatków swojej księgowej lub mają profesjonalne biuro rachunkowe, z którym współpracują. Dzięki temu mogą mieć pewność, że wysokość podatku, koszty uzyskania przychodów oraz odliczenia są naliczone prawidłowo. Może się zdarzyć, że rozliczenie podatków będzie nastręczało trudności. Warto wtedy skonsultować się z osobą, która się na tym zna. Jak wspomnieliśmy wcześniej roczne zeznanie podatkowe sporządzi za nas sam urząd skarbowy. Dotychczas było tak, że osoby, które osiągały dochody w danym roku kalendarzowym musiały złożyć roczne rozliczenie do dnia 30 kwietnia. W tym roku nie będzie już takiego obowiązku. Urząd skarbowy sam dokona rozliczenia, a my będziemy mogli to zweryfikować logując się na portalu podatkowym. Będzie do tego potrzebny profil zaufany lub pesel, w następnym kroku można zaakceptować przygotowane zeznanie lub dokonać w nim zmian. Nie będzie już żadnych konsekwencji jeśli nie złożymy zeznania rocznego. To duża ulga dla zapominalskich. Jeśli podatnik nie zrobi nic to przygotowane rozliczenie zostanie przez skarbówkę uznane za złożone. Jest to spore ułatwienie, które z pewnością spodoba się wielu osobom, które bardzo nie lubiły dokonywać rocznych rozliczeń.

Kompleksowa obsługa księgowa dla firm

Niektóre osoby wciąż narzekają na to, że podatki w naszym kraju są bardzo wysokie. Przedsiębiorcy z kolei muszą brać pod uwagę wiele czynników, aby dochody były dla nich satysfakcjonujące. Płacą wysokie składki, ale mogą też korzystać z pewnych przywilejów. Często zdarza się, że mają wysokie przychody, ale koszty ich uzyskania nie są wysokie, dlatego muszą zapłacić spory podatek. Niektórzy właściciele firm wolą całkowicie zdać się na profesjonalistów, dlatego wybierają kompleksową obsługę księgową, dostarczając tylko niezbędnych faktur i dokumentów. To naprawdę duże ułatwienie dla właścicieli firm małych, średnich i dużych, którzy przecież i tak mają mnóstwo spraw na głowie. Rozliczenie podatków staje się dużo łatwiejsze jeśli mamy podstawową wiedzę z tego zakresu, jednak prawo podatkowe się zmienia, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie być na bieżąco. Warto również pamiętać o tym, że możemy korzystać z ulg podatkowych na przykład jeśli posiadamy dzieci. To duży przywilej dla rodziców i zastrzyk gotówki raz w roku. Dzięki kwocie nadpłaconego podatku mogą uzyskać zwrot na swoje konto, a pieniądze te w budżecie domowym na pewno się przydadzą. Rodzice wciąż mają wiele wydatków związanych z wychowywaniem dzieci. Konieczność zakupu ubrań, butów, jedzenia, wycieczek i innych wyłaniających się potrzeb sprawia, że przydają się każde pieniądze, dlatego warto korzystać z odliczeń zwłaszcza jeśli mamy kilkoro dzieci.

Jaką formę rozliczenia wybrać

Rozliczenie podatku przebiega inaczej, kiedy prowadzimy spółkę, a inaczej kiedy prowadzimy działalność gospodarczą. Ma to związek z innym charakterem takich firm. Niezależnie od tego, czy pracujemy na etacie czy prowadzimy działalność gospodarczą, warto pamiętać o tym, aby mieć podstawową wiedzę na temat tego, ile procent naszych przychodów jest pobieranych z pensji. Jednym z podatków, o którym dużo wiedzą przedsiębiorcy jest podatek VAT, którego mogą być płatnikami czynnymi lub biernymi. Kompleksowe usługi w zakresie finansów i rachunkowości są dla wielu właścicieli firm dobrym sposobem na to, aby ich przychody były bezpieczne. Wiele firm dąży do tego, aby mieć płynność finansową, która pozwoli każdego miesiąca mieć potrzebne kwoty na wypłaty dla pracowników. Czasami okazuje się, że wyłaniają się dodatkowe koszty lub trzeba kupić towar, potrzebne narzędzia czy materiały. Wysokość podatku w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj opodatkowania wybierze przedsiębiorca. Może rozliczać się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, który jest zawsze w kwocie 19% lub może korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ale wtedy nie może obniżać swoich przychodów o poniesione koszty, a czasami udaje się również wybrać kartę podatkową, jednak trzeba spełnić pewne warunki. Nie ma wtedy z góry ustalonych stawek podatku, ale są one zależne od określonych czynności, a decyzję o wysokości podatku podejmuje naczelnik urzędu skarbowego.